Eşti aici

Centrul pentru Jurnalism Independent angajează director financiar

13 Ianuarie 2020
1893 de afişări
Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) este o organizație nonguvernamentală (ONG), necomercială, apolitică, care acordă asistență jurnaliștilor și instituțiilor media din Republica Moldova.

Poziție: Director financiar

Obiectivele postului:
Asigură managementul financiar al organizației prin elaborarea și implementarea strategiei financiare, evaluarea riscurilor financiare, managementul și minimizarea acestora și prin gestionarea eficientă a activității departamentului.

Responsabilități:

  • Planifică, coordonează şi implementează activitățile din cadrul departamentului;
  • Elaborează/actualizează, la necesitate, strategia financiară și strategia de colectare de fonduri a Centrului, politicile de contabilitate și manualul de proceduri și politici financiar-bancare;
  • Asigură controlul intern cu referire la operațiunile financiar-bancare;
  • Elaborează bugetul strategic al CJI, bugetul anual și bugetele pentru cererile de finanțare  și monitorizează implementarea lor;
  • Responsabil de calculul salariilor, efectuarea plăților, transferurilor bănești, operațiile bancare legate de activitatea Centrului;
  • Elaborează rapoartele financiare către donatori și organele fiscale de stat;
Criterii de selecție:
  • Studii superioare în contabilitate, finanțe
  • Minimum 3 ani de experiență în sectorul asociativ
  • Minimum 3 ani de experiență profesională în domeniul contabilității/ managementului financiar
  • Abilități de aplicare a programelor de contabilitate de ultimă generație, preferabil program de contabilitate Wizcount
  • Abilități de planificare, organizare, control și raportare financiară
  • Cunoașterea limbii engleze este un avantaj.
Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 23 ianuarie 2019, ora 17.00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante la adresa de e-mail ngogu@ijc.md, cu mențiunea „Angajare Director financiar”.

Pentru informaţii suplimentare sunați la numărul de telefon: 373 22 234 236.

Detalii despre activitatea CJI, găsiți pe pagina CJI – www.media-azi.md, precum și pe pagina CJI pe Facebook.

În procesul de selecție, CJI nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților. CJI oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.