Eşti aici

Centrul pentru Jurnalism Independent angajează o companie sau un expert/ă în dezvoltarea jocurilor online

27 Mai 2019
1852 de afişări
Scopul și descrierea
Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) anunță selectarea unei companii sau a unui expert/ unei experte care va realiza conceptul unui joc online pentru copii și adolescenți, iar ulterior îl va dezvolta în baza conceptului propus.
Concursul are loc în cadrul proiectului „Presa în sprijinul democrației, incluziunii și responsabilității în Moldova" (MEDIA-M), finanțat de USAID, UK Aid  și implementat de Internews in Moldova.
CJI este o organizație nonguvernamentală, necomercială, apolitică, constituită în formă organizatorică-juridică de „instituție privată”, care acordă asistență jurnaliștilor și instituțiilor media din Republica Moldova.

Sarcini și responsabilități:
Compania sau expertul/ experta în dezvoltarea de jocuri va avea responsabilitatea de a crea conceptul jocului, precum și jocul propriu-zis:

  • Scopul jocului este dezvoltarea gândirii critice în rândul copiilor și adolescenților cu vârste cuprinse între 7-12 ani. Jocul urmează să îmbunătățească abilitățile lor de analiză și gândire critică, capacitatea de a distinge adevărul de jumătăți de adevăruri, fapte și opinii, tehnici de manipulare;
  • Durata jocului nu va fi mai mare de 2 ore;
  • Jocul va conține diferite personaje (eroi și non-eroi care vor parcurge anumite etape și vor depăși anumite obstacole);
  • Va fi vizual adaptat la grupul-țintă și va conține elemente atractive în design atât pentru fete, cât și pentru băieți;
  • Jocul va fi realizat în limba română și va fi publicat pe portalul Mediacritica.md și platforma Educație Mediatică.

Cerințe și calificări:
  • Experiență relevantă în dezvoltarea de jocuri;
  • Cunoștințe de web design;
  • Responsabilitate, profesionalism și respectarea termenelor-limită;
  • Abilități de comunicare și lucru în echipă.

Dosarele vor conține:
  • CV-ul pentru persoanele fizice SAU descrierea organizației pentru persoanele juridice;
  • Portofoliul cu exemple de lucrări relevante și contacte pentru referințe;
  • Oferta financiară și termenii de executare;
  • Schița unui concept de joc.
Produse livrabile la sfârșitul perioadei contractuale:
  • Conceptul jocului și gameplay;
  • ToR pentru echipa de implementare/ echipa de programatori;
  • Jocul online.
Termenul-limită pentru recepționarea dosarelor este 17 iunie 2019. Dosarele vor fi depuse prin e-mail: czavatin@ijc.md sau la sediul CJI – Chișinău, str. A. Sciusev, 53.
Detalii la telefonul: (022) 227 539. Doar reprezentanții companiilor selectate sau doar experții/expertele  selectați/selectate vor fi invitați/invitate la interviu.
Acest anunț este parte a proiectului „Presa în sprijinul democrației, incluziunii și responsabilității în Moldova" (MEDIA-M), finanțat de USAID, UK Aid  și implementat de Internews in Moldova, care are ca scop promovarea dezvoltării mass-media independente și profesioniste, și crearea unui sector media mai rezistent la presiunile politice și economice.

Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI)  nu  discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social, etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidatului/candidatei. CJI oferă șanse egale de angajare tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.