Eşti aici

Centrul pentru Jurnalism Independent angajează Redactor-Șef în cadrul Programului Campanii și Publicații Mass-Media

27 Noiembrie 2019
1490 de afişări
Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), organizație neguvernamentală de media, angajează Redactor-Șef în cadrul Programului Campanii și Publicații Mass-Media.

Responsabilități:

  • Administrează portalul electronic Media Azi (în română, rusă și engleză) și  portalul Mediacritica (în română și rusă);
  • Elaborează/ajustează politica editorială a portalurilor CJI și asigură respectarea acesteia;
  • Asigură respectarea standardelor profesionale, a prevederilor deontologice și a stilului unic adoptat în cadrul Programului;
  • Participă la identificarea subiectelor, a unghiului de abordare și a surselor pentru materialele jurnalistice;
  • Editează și publică materiale jurnalistice într-un mod clar, concis, creativ și atractiv;
  • Supervizează elaborarea revistei bianuale „Mass Media în Moldova” în 3 limbi (română, engleză și rusă);
  • Supervizează elaborarea buletinului lunar Moldova Media News;
  • Coordonează producerea emisiunii Media-Azi;
  • Verifică corectitudinea traducerii materialelor scrise în limbi străine;
  • Negociază cu autorii externi condițiile, termenii și rezultatele așteptate în urma colaborării.
Studii, calificări și competenţe:
  1. Studii universitare;
  2. Minimum 3 ani de experiență profesională în domeniul mass-media;
  3. Experiență în coordonarea activităților editoriale, inclusiv online;
  4. Abilități excelente de scriere și redactare a materialelor;
  5. Abilități de comunicare și organizare;
  6. Abilități de lucru în echipă și gestionare eficientă a timpului;
  7. Spirit creativ și inovator, atitudine pro-activă;
  8. Cunoașterea limbilor română, engleză şi rusă;
  9. Cunoașterea calculatorului şi a programelor de bază.
Candidații sunt încurajați să trimită, până la 10 decembrie 2019, ora 17.00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante și contactele a două persoane de referință și o scrisoare de motivare la adresa de e-mail: igrejdeanu@ijc.md.
CJI își rezervă dreptul să contacteze doar persoanele selectate pentru interviu.

Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) este o organizație nonguvernamentală (ONG), necomercială, apolitică, constituită în formă organizatorica-juridică de „instituție privată”, care acordă asistență jurnaliștilor și instituțiilor media din Republica Moldova. Detalii despre activitatea CJI - www.media-azi.md, precum și pe pagina CJI pe Facebook.

În procesul de selecție, CJI  nu  discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social, etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidatului/candidatei.

CJI oferă șanse egale de angajare tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.