Eşti aici

API angajează expert part-time pentru monitorizare și asistență în dezvoltare regională

03 Ianuarie 2014
4159 de afişări

Asociația Presei Independente (API) a anunțat, pe pagina de Facebook, că angajează expert pentru monitorizarea mass-media şi asistenţă în comunicarea privind subiectele de dezvoltare regională. Data limită de depunere a dosarelor este 15 ianuarie 2014.

În cadrul proiectului ”Eforturi integrate pentru promovarea dezvoltării regionale în agenda mass-media”, finanţat de Agenţia de Cooperare Internaţională a Germaniei (GIZ), API va desfăşura monitorizarea mass-media privind reflectarea subiectelor pe tema dezvoltării regionale, va elabora recomandări pentru îmbunatăţirea comunicării publice privind dezvoltarea regională şi va oferi consultanţă individuală specializată celor trei Agenţii de Dezvoltare Regionale din ţară.

Viitorul expert va trebui să monitorizeze selectiv mass-media și să analizeze prezentarea de către instituțiile media a subiectelor despre dezvoltarea regională. De asemenea, va oferi consultanță tematică specialiștilor în comunicare ai Agenţiilor de Dezvoltare Regionale.

Dosarele vor fi prezentate la sediul API (Chişinău, str. Romană 2/2) sau vor fi expediate prin poşta electronică, la adresa pmacoveiATapiDOTmd, cu menţiunea ”Expert dezvoltare regională”. Termenul limită pentru depunerea dosarelor: 15 ianuarie 2014, ora 14.00.

Pentru informaţii suplimentare: 022 / 220996 (Petru Macovei)

CONDIŢII DE ANGAJARE
Contract de colaborare part-time, cu posibilitatea de a lucra ”la distanţă”, pe durata a două luni și jumătate (15 ianuarie – 31 martie 2014).

RESPONSABILITĂŢILE EXPERTULUI:
• organizarea procesului de monitorizare selectivă şi de analiză a materialelor jurnalistice la tema dezvoltării regionale, difuzate de diferite instituţii mass-media cu acoperire naţională şi regională (monitorizarea va avea loc timp de două luni);
• elaborarea metodologiei şi a fişei de monitorizare a subiectelor jurnalistice la tema dezvoltării regionale;
• instruirea celor patru operatori care vor realiza monitorizarea propriu-zisă;
• elaborarea, în baza rezultatelor monitorizării, a unui raport de evaluare şi analiză calitativă a materialelor jurnalistice şi a unui set de recomandări pentru îmbunatăţirea comunicării publice privind dezvoltarea regională, care va fi prezentat Ministerului Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor (MDRC) şi ADR-urilor;
• oferirea consultanţei specializate în comunicare pentru specialiştii ADR şi ai MDRC, inclusiv elaborarea recomandărilor individuale pentru creşterea capacităţilor de comunicare a fiecărei ADR şi desfăşurarea unui training de o zi în scopul fortificării capacităţilor acestora de a transmite mesajele destinate jurnaliştilor şi instituţiilor mass-media.

PRODUSELE EXPERTULUI:
• o metodologie de monitorizare şi o fişă de monitorizare a materialelor jurnalistice la tema dezvoltării regionale;
• un training pentru patru operatori care vor realiza monitorizarea propriu-zisă;
• un raport de evaluare şi de analiză calitativă a materialelor jurnalistice şi un set de recomandări pentru îmbunătăţirea comunicării privind dezvoltarea regională;
• trei vizite de documentare la ADR-urile din ţară în scopul evaluării capacităţilor de comunicare ale responsabililor de la fiecare agenţie;
• recomandări individuale adresate ADR-urilor pentru îmbunătăţirea comunicării cu mass-media;
• un training de o zi cu participarea specialiştilor în comunicare de la ADR şi MDRC pentru fortificarea capacităţilor de a transmite mesajele destinate jurnaliştilor şi instituţiilor mass-media.

TERMENELE DE PREZENTARE A PRODUSELOR:
• draftul metodologiei şi a fişei de monitorizare vor fi prezentate la 20 ianuarie 2014, iar versiunile finale – la 25 ianuarie 2014;
• trainingul pentru operatori va avea loc la 27 ianuarie 2014;
• vizitele de documentare la ADR-urile din ţară în scopul evaluării capacităţilor de comunicare vor avea loc în perioada 1-20 februarie 2014;
• recomandările individuale pentru specialiştii în comunicare ai ADR-urilor vor fi elaborate până la 25 februarie 2014;
• draftul raportului de evaluare şi analiză calitativă a materialelor jurnalistice şi a setului de recomandări pentru îmbunatăţirea comunicării publice privind dezvoltarea regională va fi prezentat la 21 martie 2014, iar versiunea finală – la 28 martie 2014;
• trainingul de o zi cu participarea specialiştilor în comunicare de la ADR şi MDRC va avea loc cel târziu la 31 martie 2014.

CERINŢE ŞI CALIFICARE:
• studii superioare în jurnalism, comunicare sau alte domenii conexe;
• cunoştinţe şi experienţa demonstrată în domeniul de expertiză;
• experienţă de trainer;
• reputaţie şi integritate personală;
• abilităţi de coordonare, comunicare, lucru în echipă;
• cunoaşterea limbilor română şi rusă.

PERSOANELE INTERESATE VOR PREZENTA:
• CV-ul actualizat;
• o scrisoare de intenţie în care va fi specificată experienţa relevantă a candidatului şi corespunderea cerinţelor/calificărilor de mai sus.

Persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate telefonic.

A se înlocui ”AT” cu ”@” și ”DOT” cu ”.